25.07.2016

Samimi Bir Soru


Son günlerde ülkece yaşadığımız talihsiz kötü olaylar için çok üzgün, endişeli, korku dolu olduğumu belirterek aklıma takılan bir şeyleri yazmak daha doğrusu sorgulamak istiyorum.

Yaşadığımız bu olaylar sıcaklığını korurken soru işaretlerini de beraberinde getirmiş, üstelik bu durum eğitim içinde geçerli olmuştur.

2010 yılında YGS ye girdim. 724. oldum 431,950 puan aldım. İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojilerini tam burslu olarak kazandım. 8. tercihime yerleştim. Şimdi tüm sınav sorularının birilerine verildiği, bir şeyler yapıldığı, torpil olduğu bu kadar alelade konuşulurken, üstelik benim girdiğim sene tüm puanlar sıfırlanmıştı. 500lük sisteme geçiş yapılmıştı. Biz puanları bilmeden tercih yaptık vs. Ben şimdi netlerimi yazıyorum tüm yılların puan hesaplama motorlarına benden sonraki senelerin hepsinde yaptığım netler ile Boğziçi dışındaki tüm okullara tavan puandan giriş yapıyorum aynı bölümüme.

Şimdi bu nasıl bir çelişkidir? Bu durumda yapılması gereken nedir? Benim gibi mağdur olmuş bu veya başka sınavlarda (kpss,lys vb.) kaç kişi vardır? Bu hak yemek değil midir?

Bilen ya da fikri olan yazsın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder