2.10.2015

Kodlama Gerekli mi?

kodlama

İngiltere’de Bilişim alanında önemli çalışmaları bulunan akademisyen Yasemin Allsop’un bir röportajını okudum. Avrupa Birliği'nin kodlamayı, okuma ve yazma öğrenmek kadar önemli gördüğünden bahsediyordu. Bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak bizler uzun zamandır twitterdan kadro istemekle meşgulüz. Bırakın bu dersin önemli olduğunun anlaşılmasını bilgi işlem memuru olarak çalıştırılan Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenlerimize hakaret gibi geliyor bana… Ders saati sayısına göre çalıştığınız kuruma fayda sağlamaktan bahsetmiyorum. Bende aynı işi yapıyorum kurumuma her türlü teknolojik konuda yardımda etmeye çalışıyorum bundan son derece keyif alıyorum ancakkkk demeye çalıştığım şu ki teog da veya ygs de veya lys de sınav sorusu olarak bu dersten yararlanılmıyor diye sen öğretmenini hiçe sayamazsın.
Sınavlar kaldırılsın, çocuklar sınava yönelik eğitimle, ezbercilikle okullardan mezun oluyorlar diye neredeyse tüm eğitimciler hem fikir ve şikâyetçiyken ben bizim ülkemizdeki değerlerin hiçe sayılıyor olmasını şiddetle kınıyorum. Sorsan bilgisayardan anlayan sayısı birkaç kişiyi geçmez, bizler hem formasyon derslerini görüyoruz hem bilgisayar hem eğitim teknolojisi, üstelik çoğumuz meslek lisesi bilgisayar bölümünden mezunuz birde benim gibi iki yıllık programcılıktan mezun olup birde öğretmenlik okuyanlar var ama gel gelelim sınavda soru çıkmıyor o yüzden sen ayrı bir yerdesin….İngiltere, 5-16 yaş grubuna yazılım eğitimini 2014’de resmen başlatmış. Eğitim Bakanı Michael Gove bu girişimi “Başkasının yazdığı programı kullanacağına, kendi programını yazmayı öğrenecek” diyerek açıklamış. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın Kodlama dersinin ilk ve ortaokullarda seçmeli, liselerde zorunlu ders olarak okutulması için Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) resmen başvurduklarını açıklamış bu konuda MEB in kararının ne olacağı merak konusu olmuş. Ben size söyleyeyim eğer kod yazmak kod öğrenmek algoritma ile çocukların zeka gelişimine katkıda bulunulması konusunda hem fikir olunsa da bu ülkede eğitim sistemi bu sınav sistemiyle yürüdükçe ve sınavlarda bu alandan soru çıkmazsa bizim çocuklarımız öğrenemez bizim ailelerimiz bu dersi dersten saymaz bizim yöneticilerimiz de yaklaşımlarını değiştirmezler.

30.09.2015

Okullar Açıldıokullar açılıyor


Okullar sonunda açıldııı... Biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle geçmiş yıllarda girdiğiniz bir sınıfı bu senede görmeye devam edecekseniz sakın ola ki çocukları bir sene öncesine göre değerlendirip ona göre bir yol izlemeye kalkmayın yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri emin olun bu olacaktır. ŞÖK toplantılarında öğrenci resim veya isimlerinin yanlarına derslerine giren öğretmenlerimizin yazdıkları yorumları çocukları etiketlemelerini gördükçe içim acıyor. Birine yazmışlar tembel birine yazmışlar haylaz dersi dinlemez derste aktif değil vs. yapmayın sayın meslektaşlarım bunları… Tembel çocuk yoktur. Üstüne basaaaaa basaaaaaa söylüyorum tembel çocuk yoktur. Ders çalışma yetisini kazandıramamış öğretmen, onun hayata bakış açısına dokunamayan öğretmen, aile ile işbirliği içinde çalışma yapmamış öğretmen vardır. İngilizceyi hiç sevmeyen bir öğreniciniz olsun, ama futbola müthiş ilgisi olsun… Çocuğa izletsen yabancı maçları bak korneri, şutu anlayabiliyormusun anlatımdan ne kadar çok bizimle aynı kelimeler var başka futboldaki İngilizce kelimelere bakalım mı desen yakaladın zaten çocuğu yeter ki yaklaşmasını bilin bu sadece çok kolay bir örnek daha neler yapılır neler….
Geçen sene nöbet tuttuğunuzda nöbet tuttum deyip fazladan teneffüs yapıp derse geç girip öğrencinin hakkından 10 dk 10 dk çalmayacaksınız değil mi? Yada sınıf defterini 10 dk da imzalayıp dersi de 10 dk erken bitirip çocukların en çok ders başında ve sonunda anlatılanı aklında tuttuğu gerçeği varken ondan bunu esirgemeyeceksin öyle değil mi? Yapmazsınız yapmazsınız….
Bir de faydalı olanlardan bahsedelim “bireyselleştirilmiş eğitim”… Hazırbulunuşlukları, ön bilgileri vs. hepsine göre bir öğretim planlamak, kişiye göre öğretim gerçekleştirmek ve balıktan ağaca tırmanmasını beklememek faydalıydı öyle değil mi?
Lütfen bu sene diğer senelere göre en istekli olduğun, en hevesli olduğun, çocuklar için heyecanlandığın bir sene olsun olur mu? Çünkü çocuk demek gerçekten ”gelecek” demek.


   Hepimize yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun…