26.10.2013

Bu da Bilişim Teknolojisi Öğretmenleri İçin Olsun...

istasyon yöntemi

Aslında ben pek kendi alanımla ilgili yazı paylaşmayı, eğitimi alana bölmeyi sevmiyorum blogumda ancak bu sefer gerçekten kendi sınıfımda çok faydalı olduğu için sizlere yaptığım oyunumsu dersimi anlatacağım:). Belki sizlerde uygulamak istersiniz diye düşünerek.
Öğrencilerimi klasik her öğretmenin bildiği bir yöntemi kullanarak öncelikle gruplara ayırdım. Amacım On dört donanım parçasını öğrenmeleriydi.Onun için onları on dört gruba ayırdım. Bunu da dediğim gibi hepimizin çok iyi bildiği bir yöntemle yaptım.Çocuklara birden on dörte kadar saydırdım.On dörtten sonra gelen kişi yine bir diyerek devam etti. Daha sonra bir diyenleri,iki diyenleri on dörte kadar tahtaya yazdım.Böylelikle ikişerli üçerli gruplara ayrılmış oldular. Aslında burada grup olmalarının bir anlamı yok çünkü her öğrenci konusunu bireysel çalışmalıydı.Grup yapmak size sadece konuları paylaştırmak için kolaylık sağlayacak. Her gruba konusunu verdim. Ethernet kartı,ses kartı v.s. bir sonraki derse kadar herkes konusuna çalıştı ve çalışma kağıtlarını yanlarında getirdiler. Oyunu şu şekilde oynadık: Her sıraya seçtiğim bir kişiyi, on dört konu olacak şekilde arka arkaya oturttum.Daha sonra geriye kalan öğrenciler benim yarışmacım oldu. Yarışmacıya 3 dakika süre verdim ve kronometreyi başlattım. Yarışmacı on dört sıraya uğradı ve arkadaşlarının konularını ve o donanım parçalarının ne işe yaradığını dinledi. Süresi bittiğinde aklında kaldığı kadarıyla her arkadaşının konusunun adını ve o donanım parçasının ne işe yaradığını kısaca söyledi.Arada unuttukları veya konuyu anlatanların çok uzun anlatması gibi sorunlar yaşadık ama onlarda bizim eğlence kaynağımız oldu. Bunu her yarışmacı için yaptık ve biz gerçekten çok eğlendik:) Şuanda benim tüm öğrencilerim işlemci deyince bilgisayarın beyni olduğunu veya anakart üzerinde hangi parçaların bulunduğunu ezberlemeden sadece eğlenerek öğrendi ve en önemlisi bu kocaman kurban bayramından döndükten sonra bile hala unutmamışlardı.Sizlerde ezberlemeden öğrenmelerini istediğiniz konular varsa bu veya benzeri oyunlar oynatarak eğlenerek öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Daha açıklayıcı olması adına sınıfta oynarken çektiğim kısa videomuzu buradan izleyebilirsiniz :) http://www.youtube.com/watch?v=xGBSeaAimiU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder