23.03.2013

Sınav geliyorum demez gelir:)

YGS

1 milyon 851 bin aday.. Hepsinde ayrı bir heyecan ayrı bir istek. Kimi öylesine giriyorum yeaaa diyecek, kimi Türkiye derecesi yapacak, kimi heyecandan bayılacak, kimi kaydırma yapmışım diyecek:)) Böyle bir eğitim sistemi işte. Hayatın 160 dakikaya bağlı falan gibi sözler de arttırır da arttırır stresi.Hepimiz geçtik bu yollardan kimimiz tek sınava girdi, kimiz iki kademeli, kimimiz puanını bilmeden yaptı tercini, kimiz barajı geçti kimimiz onu bile geçemedi. Ne olursa olsun zordur üniversite sınavına girmek. Ailen başka beklentiye girer sen başka beklentidesindir. Ailen onca para dökmüştür dershaneye özel derse sense belkide bütün sene o cafe senin bu cafe benim gezmişsindir kim bilir?
Hep konuşulur sınav kaldırılsın, insanların hayatı üç saate bağlanmasın yada sınav olsun yılda iki defa olsun yada sadece okula gidilsin dershaneler kaldırılsın, okullar özelleştirilsin gibi binlercesini duyduk şimdiye kadar sınav hakkında. Ama hep sonuçla ilgilendik galiba, kimse eğitim sisteminin komplesini ele almadı da eğitim sistemimizin getirdiği son noktasına, ölçme değerlendirmesine takıldı durdu. Hata sınav sisteminde mi yoksa hatalı bir şeyler varda sınav sistemi de o hataların bir sonucumu? Hangi anlayış doğru ki şuan? Meslek lisesine tembeller gider, düz liseye tembeller, haylazlar, Anadolu lisesine çalışkanlar, Fen liselerine hem çalışkanlar hem zekiler... Sonuç? Sınav kaldırılsın  sınav sistemi değiştirilsin... Değişsin tabi değişmesine de eğitimcilerin eliyle değişsin, siyasetle siyaset kafasıyla her başa gelen kendi anlayışı zihniyeti ile değişmesin... Zor biliyorum ama imkansız değildir belkide... Bizlerin çocuklarının, çocukları istedikleri şekilde, istedikleri yerlerde küçük yaşlarda mesleklerine yöneltilir ve iş imkanları oldukça çok olur, üniversite kapılarında gereksiz yığılım giderilir ve herkes yeteneği olduğu sevdiği mesleği yapar, diplomalı boş gezen kafalar olmaz etrafta???
YGS, şimdilik her şey için ilk adım olmaya devam ediyor. Önümüzdeki zamanlarda YGS gider kimler gelir bilinmez... Dolayısıyla yarın azımsanamayacak kadar çok öğrenci için dönüm noktası, ben o günü yeterince sancılı yaşadım. Şimdi sizler için umarım benimkinden çok daha güzel sonuçlar olur. Dikkat hatası, heyecan yapmayın:) (bu sözü kaç yüz kez duyduğunuzu biliyorum)  Başarılar....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder