16.11.2016

Anaokulu hazırlık sınıfı 1. sınıf Oryantasyon

Geçenlerde anaokulu 5 yaş sınıfımızın oryantasyona başlayacağını öğrendim. 5 yaş denildiğinde aklıma temel kavramların öğrenilmesi ve oyun oynamak dışında pek bir şey gelmiyor. 5 yaş sınıfımla uzun zamandır yön bilgisi çalışmaları yapıyoruz. Sağ, sol, ileri geri kavramlarının bu yaşta oturmuş olması gelecek için bana avantaj sağlayacak diye düşünüyorum. Bu kavramları gösterirken SPHERO gerçekten bana çok yardımcı oldu. Eğer okullarınızda varsa anaokulu için kullanabilirsiniz. Neyse gelelim oryantasyona dediğim gibi ilk önce bilgisayarı tanıma, açma ve kapatma gibi temel bilgileri onlara verdikten sonra onların eğitici oyunlar oynamalarını istedim. Düşündüm aklıma güzel bir fikir geldi. Madem ben her sınıf seviyesinde kodlama gösteriyorum ve ortaokullara kod yazarak oyun yaptırıyorum o zaman artık benim öğrencilerim kardeşlerine oyun yapabilirler hem basit hem eğitici! Bu noktadan yola çıkarak önce düşünme çalışmaları ile başladık:

  1.  Pek çoğu okuma yazma bilmediğinden çok fazla yazılar veya klavyeden cevap alacağımız oyunlar yapmamalıyız.
  2. Demek ki bazı kavramları öğretmeye çalışırken hem yazılı hem de sesli ifadeler kullanmalıyız.
  3. Onların her şeyi öğrenmeye ihtiyacı var!
  4. Demek ki hayvanları tanıtmaktan, alfabeyi tanıtmaktan, ulaşım araçlarını tanıtmaktan, geometrik cisimleri tanıtmaktan başlayabiliriz.
  5. Peki bunlar çok küçükler acaba evlerinde sıkça gördükleri karakteri giydirme oyunları oynamak istemezler mi? Tabi ki isteyecekler. Demek ki bizim eğlenmeleri içinde oyunlar yapmamız gerekiyor.
Bunlara karar verdikten sonra başladık oyunlarımızı yapmaya. Henüz daha proje tamamlanmadı fakat daha şimdiden ortaya çok güzel şeyler çıktı. Dilerseniz bu linkten oryantasyon süreci veli sunumuma da ulaşabilirsiniz. Aşağıda ise öğrencilerin oyunları yaparken ki süreçlerini izleyebilirsiniz. Ve eğer oyunları ben de kendi anaokullarım da oynatmak istiyorum derseniz ozges@kultur.k12.tr adresinden benimle iletişime geçtikten sonra sizlerle proje tamamlandığında oyunlarımızı paylaşabilirim.

Kodlama