27.10.2016

elimkolum.com İLE ARADIĞINIZ ÖĞRENCİ KOÇU EVİNİZDE…

elimkolum.com

Okullar açıldı… Çocuklarla beraber ebeveynlerin de telaşı tabii ki… Okul derslerine destek arayan ve çocukların gelişim süresine katkıda bulunmak arzusundaki aileler onlara hem arkadaş gibi yaklaşacak, hem yardımcı olacak, gözleri arkada kalmadan bırakabilecekleri doğru eğitmeni bulabilmek için günler hatta aylar harcanır.
Çocukların akademik ve sosyal becerilerine destek olmak için başarılı üniversite öğrencileri ve genç mezunlarla vealanlarında uzmanlaşmış eğitmenler ile güvenli özel ders hizmeti sunan elimkolum.com, hayatımızın en değerli varlıkları çocuklarımızı emanet edebileceğimiz güvenilir, tecrübeli ve işinde uzman eğitmen kadrosu ile hayatımızı kolaylaştırıyor…
Çocuklarının okul derslerine destek arayan vegelişim sürecine katkıda bulunmak arzusundaki aileler için yenilikçi bir ekosistem olan elimkolum.com, gerek tüm okul dersleri, gerek kişisel gelişim için her yaşta kişinin arayabileceği yabancı dil, müzik eğitimi, spor ve yoga eğitimi gibi birçok konuda destek veren öğrenci koçları ile  çocuğun rahat edeceği, kendini güvende hissedeceği sosyal ortamında yani kendi evindeözel ders hizmeti sunuyor.
Eğitmenlerin yüz yüze görüşmelerle değerlendirildiği ve denetlenebilir bir sistem olan elimkolum.com, başarılı üniversite öğrencileri ve genç mezunlarla okul çağındaki çocukları veya kişisel gelişim için destek arayanları ihtiyaç, istek ve yetenekleri çerçevesinde buluşturuyor. Böylece ailelerin doğru eğitmeni bulmaları şansa kalmıyor. 
Yenilikçi çalışma modeli ile elimkolum.com,  eğitim ve öğretim tutkunu bir misyonla,  okuldaki başarıyı yükseltmek için; matematik, fen bilgisi, fizik, kimya, Türkçe, yabancı diller, tüm ilk, orta ve lise öğrenim dersleri, ödev ve proje desteği, müzik, spor, yoga ve okul öncesi çocuklar için oyun ablası gibi birçok konuda öğrencinin ayağına destek götürüyor.
Kendi alanlarında uzman genç kadrosu ile hem sizin hem de çocuklarınızın hayatında kolaylıklar sağlamak, sizlere rahat bir nefes aldırmak için hizmet veren elimkolum.com ile ilgili ayrıntılı bilgi için 0212 708 66 96 / 0539 505 54 numaralardan 7/24 ulaşabilirsiniz.

25.10.2016

Az bilen Çok bilenden Çok konuşur...

liderlik


Herkesin ağzında bir inovasyon kelimesi, herkesin ağzında liderlik, yöneticilik kavramları alıp başını gitmiş durumda. Çok eski zamanlardan bu günlere kadar bu kavramlar üzerine çalışmalar yapılmış ve liderlerin özellikleri, yönetim şekilleri hakkında oldukça fazla fikir ortaya çıkmıştır.

Bölümüm dolayısıyla ben sürekli değişen teknolojiyi takip etmek, ayak uydurmaya çalışmak zorundayım. Fakat teknoloji ile ilgili iş yapan herkes aynı zamanda "inovatif" insan mıdır? İnovasyon olması için teknoloji şart mıdır? Türkiye de ne yazık ki bu kavramlar bilinmemekle birlikte "az bilen çok bilenden çok konuşur" mantığıyla parası olan teknolojik araçlar alıyor inovasyon yapmış oluyor.

Öncelikle liderlik kavramına bakıldığında günümüzde liderlik artık otorite değildir. Liderlik bir satü ya da konum değildir. Liderlik liderlik ettiği topluluğa hitap edebilen onların ihtiyaçlarına duyarlı olan astların mevkilerine güvenen onlarla işbirliği içinde olan kişilerdir. Liderlik yapmak istediğini yaptırmaya çalışan kavramı olmaktan makine insan kavramının son bulduğu yerde son bulmuştur. Yaptırabilme yaklaşımındansa insanlarda etki oluşturup değişim ve gelişimin sağlanmasına yardımcı olmak daha akılcıl bir yaklaşımdır.

inovasyon


İnovasyon sürecide, kurumlarda oldukça ilgi gören olması istenilen fakat gerçekleşmesinin uzun zamanlar alabileceği kabul edilmeyen bir durumdur. İnovasyon öncelikle tüm kurum içerisine yansıtılması gereken benimsetilmesi hissedilmesi gereken bir süreçtir. Bu bağlamda gerçek liderlerin bu süreç için öncülük etmesi yaptırımdan çok içselleştirme aşamalarında astlara yardımcı olması gerekmektedir. Peki İnovasyon için teknoloji şart mıdır?  Tabi ki hayır. İnovasyon için teknoloji önemli bir araç tabi ki olabilir fakat asla amaç değildir. Üstelik inovasyon yoktan var etmek de değildir.

Özellikle öğretmenleri piyasanın rekabetinden kaynaklanan ve bu piyasadan pay kapmaya çalışan lider olmayan yöneticilerin en azından gelişimin ve yaratıcılığın gerçekleşmesi için tek adamın yeterli olmadığını fark etmesi, astlara güvenmesi, iş birliği içinde olması dikey yönetim şeklini ortadan kaldırması, yapılanmaya önem vermesi, iş bölümlerinin uygun ayarlanması, kişilere uzmanlık alanları dışında ast sayısının eksikliğini gidermeden iş yüklemeye çalışmaması büyük ölçüde sorunları çözecektir.