14.07.2016

Viyana Günlüğü-3 (Sunumum)

Evet beklenen gün geldi. Geldiği gibi de bitti galiba. Hızlı geçti gerçekten. Bugün okuldan başka hiçbir şey yapmadım Viyana'da. Sunumlar güzeldi. Aralarda kendi sunumuma çalıştım kaçamak yapıp :)

INTE

Sunum da çok güzel geçti herkes çok beğenerek dinledi. 1 soru geldi sadece uygulama ile ilgili o da günlüğün özel olması gerektiğini düşündüğü ve teknolojinin endişe verici bir boyutta olduğunu söyledi.

Aslında oldukça haklı bu konuda teknoloji kullanımı her an her yerde fakat benim de amacım zaten bu uygulamada madem teknolojiden kurtaramıyoruz çocukları bari resimleri like etmektense birbirlerinin ilgi alanlarını okusunlar öğrenmelerine baksınlar biri bir diğerinin okuduğu kitabı merak etsin alsın okusun bu gibi bir sosyal medya kullanıcılığı yaratmaktı. Fazlasıyla da yarattığımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

INTE

INTE

INTE

Viyana Günlüğü Ek :) (Sunum)

Herkese 2. konferans gününden merhaba. Bugün neler yaptığımı anlatmadan önce sunumumu paylaşmak istedim. Belki size faydalı olur. Saat 17:00- 18:00 arası gözüküyor sunumum sanırım 17:30 da sunumu yapmış belgemi almış ve otele dönüyor olmuş olacağım gün sonunda tekrar bugünü anlatan bir yazı yazacağım :) Herkese iyi günler.


13.07.2016

Viyana (Vien) Günlüğü-1 (INTE Conference)

Herkese Viyana'dan merhaba :) Bilindiği üzere biliniyor mu bilmiyorum gerçi ama Viyana da INTE yani Eğitimde Yeni Ufuklar Uluslararası Konferansı bugün itibari ile başladı. Bende sizlere gün gün neler yaptığımızdan bahsedeceğim. Bu yazım öncelikle umarım değerli öğretmenlerimize yol gösterici olur da onlarda böyle konferanslara katılım gösterirler. Artık sima olarak ben tanındığım için konferanslarda garipsenmiyor fakat hala sizinle tanışan bir kişi hangi üniversite hocam diye soruyorlar. Konferanslar sadece akademisyenler için değil arkadaşlar. Yazın paylaşın gelin konferanslarda sunumlarınızı yapın.

Ben Viyana'ya 12.07.2016 tarihinde saat 20:00 gibi geldim. Konferans boyunca iletişimde bulunduğumuz organizasyonla ilgili kişiye daha önce hava alanından otele ulaşım talep ettiğimi bildirdiğim için uçaktan indiğimde karşılandım. Otele kadar bıraktılar. Dolayısıyla ulaşım konusunda çok rahattım. Otele geç saatte vardığım için  12 temmuz öylece geçti.
Viyana

Viyana

13.07.2016 yani bugün sabah kalktım 7 gibi saat 8.30 da Viyana Teknik Üniversitesindeydim. Metro ile ulaşım çok rahat ben 1 haftalık bilet aldım sanırım 16 euro ödedim. Biraz fazla pahalı daha sonra pişman oldum ama neyse... Metroda dediğim gibi kaybolma ihtimaliniz yok her yere ulaşım var üstelik çok düzenli.

Viyana

Viyana


Viyana
Üniversitenin kütüphane kısmında yapılıyor sunumlar. Kayıt olup Keynotlardan sonra ben otele geri döndüm. Otelime yakın alışveriş caddesi olduğunu biliyordum. 
Viyana

Viyana

Viyana

Viyana

Viyana

Viyana

Viyana

Eşyalarımı bırakıp orayı gezmeye gittim (Mariahilferstraße).


Viyana
11.07.2016

Augmented Reality (Pokemon Go)

Pokemon Go

Her yeni çıkana olan ilgimizin en üst seviyelerde olduğu bir çırpıda hayatımızın her alanına aldığımız bir çırpıda da kenara attığımız şeylere bir yenisini daha eklemiş bulunuyoruz hayırlı uğurlu olsun :) 

Şu sıralar her yerde okumaya başladığımız dünyada büyük ilgi gören ülkemizde de henüz resmi olarak indirilmeye sunulmayan bu oyunu apk sürümleri ile oynayabilirsiniz.

Augmented Reality; uygulamalarının temel mantığı gerçek görüntüyü ekranlara aktarıp üzerine dijital tabakalar ekleyerek bilgilendirici veya eğlendirici görüntü çıktısı almak. Bunun üzerine sesli çıktı ve GPS konumu gibi ek özellikler de kullanımı çeşitlendiriyor.

Pokemon Go; hakkında bilgi vermeden önce haberlere değineceğim :) çünkü bence oyunun teknolojik olarak yeni olmasından ziyade ülkemizde yarattığı etki şimdiden daha dikkat çekici olmaya başladı :)
“zasch” isimli yazarın Ekşi Sözlük’te “10 temmuz 2016 pokemon yüzünden gözaltına alınmam” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle: "biliyordum başıma böyle bir şey geleceğinin. bu pokemon go olayı çıktığından beri arma 3 yapımcılarının araştırma sırasında yunanistan'da hapse girmesi geliyor aklıma, başa gelir diyordum, geldi. "sabah nişantaşı the house cafe'de bir arkadaşım ile buluşalım diye anlaştık. ne zamandır görüşmüyorduk, bir kahvaltı ettik. laf lafı açtı, o da eski gamerlardan. ikimiz de yaşını almış adam olunca işler bu noktaya gelmez diye düşünüyordum ama o da pokemon go hype'ını bolca almış. de hadi pokemon kovalayak dedim. biri öğretmen, biri mühendis iki koca adam. çıktık yola, pokestopmuş, çarizardmış kovalıyoruz. "önümüzdeki gym'i ele geçirmek için elimdeki pokemonlardan birinin tek bir evolve daha görmesi lazım. onun için de yeterli candym yok. profesöre fazlalık pokemonları gönderdim ama yine yetmedi. pokestop bulalım da yeterli candy olursa şu gym'i alalım dedik. pokestop olarak da şişli ilçe emniyet çocuk büro amirliğini gösteriyor. "ulan sıkıntı olur mu vs. derken, çocuk büro amirliği, koca adamı alacak değiller diye bir espri geldi. kafamı s***m ki ben de dalgınlıkla bu espriyi ciddiye aldım. gittim emniyetin önüne doğru. pokestop alanına girdim. baktım candy yok, tam çıkıcam, amına koduğumun zubat'ı spawn oldu önümde. önümde dediysem karakolun önünde nöbet duran polisin dibinde. "yunus idi, hızır idi, yunus idi, hızır idi derken, sessizce yanaşıp kamerayı açtım. poketopu atıyorum, tutmuyo, atıyorum tutmuyo, derken koluma görüş hizamda olmayan bir polis girdi. girdiği gibi de beni sert bir hışımla içeri götürdü. "güler misin ağlar mısınlı bölüm burada başlıyor. 15 dakika, bir art niyetimin olmadığını, aslında fotoğraf çekmediğimi, karakolun üstünde uçan yarasa tipi bir pokemonu avlamaya çalıştığımı anlattım üç polise. ısrarla çektiğin fotoğraflar nerede diyorlar, yahu fotoğraf yok, pokemon var diyeceğim, diyemiyorum... diyemedikçe daha da üstüme geliyorlar."

Neyse ülkemizde resmi indirimi gerçekleştilmeye başlandıktan sonra daha farklı haberler çıkar mutlaka :) Şuanda tablet PC ler ile oynanamayan oyundan kısaca bahsetme gerekirse önce yapımcıların uyarısından bahsetmek gerekiyor özellikle bizim ülke vatandaşlarımız için :) oyun esnasında sürekli etrafta pokemon bulmak için telefon kamerasına odaklanan oyuncular çevresel faktörlere de dikkat etmeleri konusunda uyarılıyor.


Oyuncular, telefonlarındaki uygulamayı kullanarak çevrede bulunan Pokemon'ları saptıyor. Daha sonra telefon kamerasını açan kullanıcılar, "artırılmış gerçeklik" (augmented reality) sayesinde gördükleri Pokemonlara "Poke Topu" ile vurarak onlara sahip olabiliyor.

Oyuncular sahip oldukları Pokemonları geliştirebilirken, diğer oyuncularla da bölgede bulunan 'Gym'lere sahip olmak için savaşabiliyor.


Gerçekten dünyayı birbirine katan oyun bizim ülkemizde ne gibi etkiler yaratacak merakla bekliyorum :)