1.06.2016

STEM & Makers fest/expo Türkiye 2016 & 2. STEM Öğretmenler Konferansı

STEM & Makers Fest, halkın bilim ve teknoloji ile etkileşime girmesine imkan sağlayan çok yönlü bir etkinliktir. Bu etkinliğin görevi; eğitici, merak uyandırıcı ve heyecanlandırıcı ürünler ve sunumlar ile katılımcıların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki ilgilerini güdülemek ve canlı tutmaktır. Bununla birlikte etkinlik, 7’den 70’e herkesin erişebileceği bilimsel içeriklerle bütünleştirilmiş yüksek eğlence düzeyine sahip çok yönlü STEM ve Maker gösterileri içermektedir.
Etkinlik sürecince katılımcılar bilim insanları, mühendisler, eğitimciler ve diğer uzmanlarla tanışma, konuşma ve etkileşime girme imkanı bulmaktadırlar. Aynı şekilde bilim insanları, mühendisler ve eğitimciler halk ile etkileşime girerek bilimi sevdirme ve bilime özendirme imkanını elde etmektedir.
Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Hacettepe Üniversitesi'nin birlikte düzenlediği "2. STEM Öğretmenler Konferansı" 3-4 Eylül 2016'da düzenlenecektir. Konferansa okulunu bir STEM & Maker okuluna dönüştürmek isteyen öğretmen ve yöneticiler katılabileceklerdir. Etkinlikte atölye, çalıştay, poster, sergi ve dinleyici olarak yapılacak tüm katılımlar ise ÜCRETSİZ olacaktır.

MEB'den öğrencilere "tatilde takviye" fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), eğitim-öğretim yılı boyunca yaklaşık 4,5 milyon öğrencinin ücretsiz ders takviyesi aldığı destekleme ve yetiştirme kurslarının, yaz aylarında da devamı için yol haritası belirlendi.

Öğrenciler, yaz tatilinde istedikleri ilde destekleme ve yetiştirme kursuna kayıt yaptırabilecekler.     
MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ortaokul ve lise öğrencileri ile mezunlara, derslerde edindikleri kazanımları pekiştirmelerine katkı sağlamak, özel ilgi ve yeteneklerini geliştirmek maksadıyla düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarının yaz tatilinde devamı için yol haritası çizildi.     
Buna göre, yaz tatili dolayısıyla yer değiştirecek öğrenciler düşünülerek destekleme ve yetiştirme kurslarına müracaatlarda il ve ilçe sınırlaması kaldırıldı. Ara sınıflar için uygulanan 3 bilim grubu sınırlaması, 5 bilim grubuna çıkarıldı. Öğrenciler akademik derslerin yanı sıra beceri derslerinden açılacak kurslara da katılabilecek.     
Ortaokul ve lise öğrencileri, destekleme kurslarında hem yıl boyu aldıkları derslerin tekrarını yapabilecek hem hazırlık mahiyetinde bir üst sınıfın derslerini görebilecek.
Başvuru tarihleri ve eğitim süresi     
Yaz dönemindeki kurslar için görev almak isteyen öğretmen ve ücretli öğretmen başvuruları 1-5 Haziran, öğrencilerin kurslara başvuruları ise 6-12 Haziran 2016 tarihleri arasında alınacak.     
Kurslarda, 20 Haziran-10 Eylül arasında eğitim verecek. Okullar, bakanlığın belirlediği ders içeriğini bu tarihler arasında esnek olarak başlatabilecek.     
4 milyon 307 bin öğrenci faydalandı
Destekleme ve yetiştirme kursları, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ortaokul ve lise öğrencileri ile mezunların kazanımlarını pekiştirmek için 22 bin 272 kurs merkezinde verilmeye başlanmıştı.     
4 milyon 307 bin 549 öğrenci ve kursiyerin başvuru yaptığı kurslar için 38 bin 384'ü ücretli, 253 bin 494'ü kadrolu toplam 291 bin 878 öğretmen müracaat etmişti.     
Kurslarda öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği kazanım kavrama testleri MEB tarafından hazırlanarak, fırsat ve imkan eşitliğini sağlayacak şekilde elektronik ortamda sunulmuştu.     
Yaklaşık 40 bin sorunun üretildiği kazanım kavrama testleri, ders işleme takvimi doğrultusunda, www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar adresinden hizmete sunuluyor. MEB'in sitesinde bugüne kadar indirilen kazanım kavrama test sayısı ise 84 milyon 747 bin 916 oldu.     
İlk kez 8. sınıf matematik dersine ait test sorularından başlayarak videolu çözümlerin yer aldığı cevap anahtarları da yayımlanmaya başlandı.     
Ayrıca destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 8. ve 12. sınıf öğrencilerinekendi kazanım durumlarını değerlendirmek maksadıyla elektronik olarak değerlendirme sınavları yapıldı.     
Kurslar sayesinde sanata büyük ilgi     
Bakanlık, okulların, öğrencilerin sınav stresinden uzaklaşabileceği, nefes alabileceği alanlar olması için beceri derslerine yönelik bazı kurslar da açtı.     
Bu kapsamda, beden eğitimi ve spor derslerine 667 bin 325, drama derslerine 7 bin 193, görsel sanatlar derslerine 127 bin 707, müzik derslerine 108 bin 109, piyano derslerine 2 bin 895, Türk müziği koro eğitimi derslerine bin 774, Türk ve batı müziği çalgıları derslerine 2 bin 847, yazarlık ve yazma becerileri derslerine 4 bin 381, zeka oyunları derslerine 18 bin 494 öğrenci, iki boyutlu sanat atölye derslerine ise 5 bin 483 öğrenci başvuru yaptı.     

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/mebden-ogrencilere-tatilde-takviye-firsati-40111315

Öğrenme Günlüğü Olan Öğrencileriniz Olsun

Dersler Hayata Hazırlar mı?

Uzun zamandır blog yazan ve yazılarım sayesinde bir çok avantaj sağlamış biri olarak tabi ki öğrencilerimi de bu alanda yetiştirmek adına bir çabam olmalıydı.
Yaptığım çalışma sadece bilişimi kapsarsa öğrencilerin serbest paylaşımda bulunma alanlarını sınırlandırmış olacaktım.
Seneye başlarken en önemli amaç çocukların artık çok fazla içinde oldukları merak ettikleri web ortamını kendilerini tasarlamalarını basit web siteleri oluşturmalarını sağlamaktı. Bunun için HTML ve Mozilla Thimble kullandım. Daha sonra hiçbir kod bilgisi gerektirmeyen ama gerektiğinde HTML kodlarının kullanılabilme olanağı olan Blogger üzerinden yayın yapmaya başladık. 
Gerçekten hiç tahmin etmediğim kadar güzel çalışmalar ortaya çıktı. Günlük hayatta uğraştıkları her şeyi paylaştılar, çalıştıkları dersleri paylaştılar, ilgi alanlarıyla ilgili paylaşımda bulundular ama işin bence en güzel kısmı blog a devam etmeyi düşünmeleri oldu.
Çocuklara kendilerini dilediklerince ifade etmelerine olanak sağladığımız mecralar oluşturduğunuzda inanın sizin tahmininizden daha fazlasını yapacaklardır.
Konu ile ilgili tüm sunumumu 4 haziranda Dersler Hayata Hazır mı? çalıştayında anlatacağım. Maltepe Üniversitesinde görüşmek üzere :)