1.05.2013

Size göre iyi bir öğretmen nasıl olmalı?

Öğrencilere sizce iyi öğretmen nasıl olmalıdır? diye sorulmuş ve gelen cevaplar tabi ki hiç şaşırtıcı olmamış. Cevaplar en çok öğretmenlerin kararlı, adil, esprili olmasını, kuralcı olmamasını ve bireysel yaklaşmasını istedikleri yönünde olmuş. Konuların hayatla ilişkilendirilmesini, bazı öğretmenlerin ise bildiğini ama gerektiği gibi öğretmediği dolayısıyla etkili öğretim yollarını kullanan öğretmenler istedikleri yine en çok verilen cevaplar arasında yer almış. Cevaplara bakarak yorum yapmak gerekirse öğretmenlerin pedagoji yöntemleri üzerine yeniden düşünmeleri gerekiyor gibi geliyor. Öğrencilerin, öğretmenleri sadece ders anlatan hayatlarında başka yaptıkları bir şeyler yokmuş gibi bir kalıba koymaları, sanırım öğretmenlerin sınıfta sergiledikleri katı duruştan kaynaklanıyor. Sosyal ortama sırf bu duruş zedelenmesin diye dahil olmayan öğretmenlerimiz bile var. Var olmasına var ama sanırım değişmesi gereken bu genel algının değişmesi oldukça zor. Ben bile öğretmenlerimin facebook, twitter gibi sosyal medya üzerindeki resim ve bunun gibi paylaştıkları bir çok şeyi gördüğümde zaman zaman yadırgıyorum. Sanki onlar hiç senin benim gibi gezip eğlenmiyorlar:) Bunlara ek olarak farklı giyinen öğretmenler bile gördüğümüzde garipsiyebiliyoruz. Öğretmen denilince aklımıza kumaş pantolon üstüne gömlek onun üstüne ceket giyen insanlar geliyor. Okul dışında da öyle gezdikleri gibi bir algı söz konusu:) Bunlar tabi ki ayrıntı ve küçük şeyler ama öğrenci deyip geçmeyin emin olun en çok ayrıntılara dikkat eden onlar. Hele ki şimdilerde küçükten büyüğe herkes sosyal medyada yeterince aktifken hem bu algıyı yok etmek hem de okul dışında ki hayatlarını gördükleri öğretmenlerini eleştirmeleri daha kolay olacak.
eğitim karikatür
Öğrencilerle anlamlı ilişkiler kurmak oldukça önemli. Sınıf içerisinde yaptıracağınız eğlenceli bir aktivite, bir etkinlik ortada dolaşan ve öğrencilerin hiç hoşlanmadığı otoriteyi ortadan kaldırıp onlara gerçek bir insan olduğunuzu gösterecektir. Eminim artık kimse sınıf içinde hiç gülmeyen dersini anlatıp giden öğretmenlerden olmak istemiyordur. Yanılmıyorum değil mi? Tabi ki hayat denge üzerine kuruluyken sınıfta denge olmaz mı hiç? Öğrenci hiçbir zaman otoriter öğretmen sevmezken bir yolunu bulduğunda o yumuşak yüzünüzü suistimal etmekten hiç gocunmaz. Dolayısıyla yaptığınız etkinliğin burada oldukça önemi var mutlaka iyi seçilmiş eğitici, yaratıcı drama örneklerinden yararlanılmış olmalıdır. Sınıfta biraz esneklik yaratmanın sanırım kimseye bir zararı olmaz.
Öğretmen olunca öğrencilerin istekleri zaten hiç bitmez diye bildiğini okumak, öğrenci olduğununda her eleştiriyi sadece öğretmene yapmak kaçınılmazdır. Tabi ki araştırmalarda öğrencilerin istedikleri öğretmen modelleri hakkında bir fikre sahip olmak ve değişmeye çalışmak çok önemli ama bu sevdiği öğrenciyi kayıran adil olmayan öğretmenler adına ne yapılabilir henüz bende bilemiyorum. Daha ilkokuldan başlayan hepimiz ispiyonculuk yapma, arkadaşının yalanına ortak ol, yanlışı bil ama göz yum, en yakın arkadaşını kayır diye büyürken yada büyütürken bu adillik kelimesi çokta adil değil gibi. Birazda yetiştirilirken veya yetiştirirken adil olma ve arkadaşlık kavramlarının aslında nasıl veya ne şekilde olması gerektiği üzerinde durulması gerekiyor gibi geliyor bana. Çünkü bu kayırma sanki daha okul sıralarına yeni oturmaya başlanılan zamanlarda ve nasıl oluyorsa farkında olunmadan öğreniliyor. Ve ne yazık ki hayatın her alanında boy gösteriyor...
Peki size göre iyi bir öğretmen nasıl olmalı? Yorumlarınızı yazabilirsiniz...